RSS

>Threads – Intro to Concurrent Programming

13 Feb

>

Herkese merhabalar;

Bu yazımda size threadlerin(iş parçacığı) ne olduğunu nasıl kullanıldığından bahsetmeye çalışacağım.Ama önce process ve thread kavramlarını kısa olarak bir özetleyelim.
Process : Processler bütündür.Kendine tahsis edilmiş özel bellekleri vardır.Ve genellikle programlara veya uygulamalarla senkron bir şekilde çalışırlar.
Thread : Threadler ise processler içinde bulunur.Ve aynı processler gibi bir execution environment sağlar.Ancak süreçlerden farkı kendilerine ait özel bir bellekleri yoktur.Bu yüzden threadlere light-weight process de denir.

Thread bir programdaki kontrolün sıralı olarak(sequential) akışıdır.Bir çok geleneksel programlama dili ya single-threaded ya da sequential’dır.Yani aynı anda sadece tek bir task’ı işleyebilir.

Eş zamanlı programlama(concurrent programming) ,yani multithreaded programming, bize aynı anda birden fazla taskı işlemeyi sağlar.Peki neden multithread..? Bu sorunun cevabı aslında basit.Tabii ki zaman ve maliyet.Teoride bir sürece daha fazla kaynak tahsis etmek işlemi kısaltır.Ancak multithreading daha ucuza işlemleri tamamlayabilir.

Herkese kolay gelsin 🙂
Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: